Read Ikigai: Los secretos de Japón para una vida larga y feliz by Hector Garcia Puigcerver Online

Ikigai: Los secretos de Japón para una vida larga y feliz

Only staying active will make you want to live a hundred years. Japanese proverb According to the Japanese, everyone has an ikigaia reason for living. And according to the residents of the Japanese village with the worlds longest-living people, finding it is the key to a happier and longer life. Having a strong sense of ikigaithe place where passion, mission, vocation, and p...

Title : Ikigai: Los secretos de Japón para una vida larga y feliz
Author :
Rating :
ISBN : -
Format Type :
Number of Pages : 192 pages
Genres :

Ikigai: Los secretos de Japón para una vida larga y feliz Reviews

 • Ezgi Tülü

  DNF @ 35%

 • Tuna Turan

  İkigai; sabah uyanmak için kendinize bir sebep bulmak anlamına geliyormuş. Kitap enteresan bir şekilde dikkatimi çekti ve kolay, akıcı bir şekilde okudum. Uzun zaman yaşamış insanlarla yapılmış röportajlar, onlardan uzun yaşama sırlarının anlatıldığı bir kitap. Çok mantıklı bir şey, ama hayat şartları kendi "ikigai"ni bulmaya izin vermeyebilir!

 • Kyriakos S Kyriakou

  Όποιος είναι έτοιμος να κερδίσει κάτι από ένα βιβλίο θα βγει σίγουρα κερδισμένος και με αυτό το βιβλίο! Η επανάληψη δεν έβλαψε κανένα!

 • Didem Gürpınar

  İlgi çekici ve hızlı okunabilen bir kitap. Çoğumuzun bildiği fakat her zaman uygulayamadığı güzel bir yaşam felsefesini açıklıyor. Bu konudaki kitapları hiç okumamış ve başlangıç seviyesinde olanlara tavsiye ederim. Fakat bu konuda kafa yormuş kişiler için biraz basit kalabiir.

  Uzun yaşayan insanlarla yapılan röportajlar ve bu konuda yapılan yorumlar kitabın en ilgi çekici yeriydi bence. Son olarak dikkatimi çeken ve beni düşünüren birkaç cümleyi paylaşmak istiyorum.

  "Güzelliği mükemmellikte değ
  ...more

 • Patrick Sherriff

  I just got my Japanese pension book in the mail today, but won't be able to use it for a good 20 years yet, so staying alive for a long time suddenly just became a bit more real for me: to get all my pension payments back I'll need to be around for a good 30 more years at least. And the advice presented here seems irrefutable: eat more fruit and veg; drink less alcohol; do a bit of exercise everyday; don't sweat the small stuff; don't sweat the big stuff; hang out with your loved ones everyday; ...more

 • Erbuğ Kaya

  Kişisel gelişim kitaplarını sevmem. Bu kitabı Japon kültürüne dayandığı için merak ettim. Hiç ilgimi çekmedi. İki yıldız bir kaç örnek için.

 • Marieke

  ikigai・生甲斐

  zn. nut van het leven


  Ik weet niet precies wat ik van dit boek vond.. Aan de ene kant vond ik het heel erg leuk en zaten er echt goede lessen in, maar aan de andere kant vond ik het soms enorm zweverig.. Maar misschien komt dat ook wel doordat ik helemaal niks heb met energiestromen door je lichaam enzo.

  Dat dorpje met zoveel 100-jarigen vond ik wel erg inspirerend! Mooie adviezen gaven die mensen ook in de interviews die in dit boek zijn weergegeven.

  Het einde van dit boek bevatte ve
  ...more

 • Ran

  The book is a light dive into the Japanese concept of ikigai (fulfillment through knowing one's raison d'être) and into the "secrets" of supercentenarians (over 110 years) in Okinawa. I am not sure if it's the translation from Spanish to English that makes the book feel a little ... hmm, strange. But there's a honest determination to "live forever" in underneath the interest in the Japanese supercentenarians. It seems to at times equate quality of life with living forever as if it's the logical ...more